پنج شنبه ٠٦ آذر ١٣٩٩
**** شماره حساب معاونت پژوهشي دانشگاه : بانك ملت به شماره: 2761900442 - با كد شناسه: 8929 - شماره شبا: IR03 0120 0000 0000 2761 9004 42 ****
منو اصلی
 

صفحه اصلي > معرفی مدیریت توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه

معرفی  مدیریت توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه


  بررسي نقش و كاركرد دانشگاه در توسعه اقتصادي جوامع مختلف ،‌نشان‌دهنده بروز تحولات شگرفي است كه جهان را با رويکرد جديدي از توسعه تحت عنوان اقتصاد مبتني بر دانش روبرو ساخت. امروزه جريان توسعه جوامع در حقيقت فرايندي است كه طي آن مقوله پژوهش در دو حوزه مشترك توليد (صنعت) و مبادله (اقتصاد) فعال است. طبق اين تعريف نقش و جايگاه مراكز علمي دانشگاهي بعنوان تامين كننده منابع انساني و هدايت‌كننده جريان فناوري حائز اهميت است.

  دانش، مادامي كه در حوزه پژوهش و تحقيقات بنيادي مطرح شود از چشم‌اندازي نامشخص و با ريسك بالاي سرمايه‌گذاري همراه است، اما زماني كه كاربردي شده و در حوزه فناوري و صنعت بصورت كالا و خدمات تجلي يابد، قابليت ثروت آفريني و ارزش‌گذاري اقتصادي پيدا مي‌كند. به بيان ديگر صنعت همان بستر واقعي ارتباط دهنده پژوهش و اقتصاد در چرخه تكامل است. بر همين اساس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه بعنوان مديريت مستقل در حوزه معاونت پژوهشي دانشگاه راه‌اندازي شد و از تيرماه سال 1381 رسماً آغاز به كار نمود.
    همزمان با شروع کار این مدیریت ، انتقال فناوري بين دانشگاه و صنعت مورد توجه قرار گرفت و برنامه هاي متنوعي در اين حوزه تبيين و به مورد اجرا گذاشته شد.